Polskie Stowarzyszenie Promocji Oświatowych OPP
  • Przedszkole Niepubliczne Motylkowa Akademia
  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne nr 43 z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Nie taka straszna matematyka…

Nie taka straszna matematyka…

Matematyka od wieków jest „zmorą” wielu uczniów, określana mianem najtrudniejszego przedmiotu, spędza sen z powiek dzieciom i nierzadko rodzicom. W dużym stopniu ma na to wpływ sposób, w jaki uczniom przedstawiana jest „królowa nauk” oraz skupianie się tylko na liczeniu bez zachęty do zgłębiania jej tajników.

Matematyka jest fascynującą dziedziną, którą spotykamy na co dzień, która nas otacza i porządkuje wszechświat. Uczniowie gimnazjum mogli się o tym przekonać, między innymi poprzez serię wykładów multimedialnych na temat ciągu Fibonacciego, liczb Lucasa, fraktali czy „boskiej proporcji”. Poznali także sylwetki niezwykłych geniuszy matematycznych ze Szkoły Lwowskiej: S. Banacha, H. Steinhausa, S. Mazura, S. Ulama oraz kryptologów, którzy złamali szyfr Enigmy: M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego. Niezwykłą postacią w świecie matematyków, którą także poznali uczniowie gimnazjum jest John Forbes Nash.

Ten genialny matematyk został wybrany jako bohater VII edycji konkursu „Międzynarodowe zagadki matematyczne”. Konkurs organizowany jest przez Izabelińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast i Gmin oraz Szkołę Podstawową im płka Stanisława Królickiego w Izabelinie.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 100 uczniów z Polski i gmin partnerskich: Niemiec z gminy Borken, z Gustaw Heinemann Schule, Francji z College Pierre Mendes, Lycee Condercet z Meru, College Immaculee, College du Thelle, Litwy z Gimnazjum w Mickunach, Bułgarii z Gminy Dolnij Cziflik. Z Polski w konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Izabelinie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej EDULAB w Starych Babicach oraz z naszego Gimnazjum.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszym było rozwiązanie 10 zagadek w ciągu 60 minut. Drugi etap to praca drużynowa polegająca na przygotowaniu i przedstawieniu prezentacji na temat J. Nasha. Uroczyste podsumowanie konkursu, z udziałem uczniów z Francji, Litwy oraz Bułgarii odbyło się 31 maja w Centrum Kultury Izabelin. Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy wyniki tegorocznej edycji.

W kategorii indywidualnej II miejsce zdobyła Paulina z kl. 3b, wyróżnienie natomiast uzyskała Joanna z kl. 3a. W kategorii drużynowej nasi uczniowie: Joanna, Jakub z kl. 3a oraz Paulina (kl. 3b) zdobyli I miejsce.

To nie jedyne matematyczne sukcesy naszych uczniów. W ostatnim czasie ukazały się wyniki kilku ogólnopolskich konkursów, w których mamy laureatów. W konkursie Albus I miejsce zdobyli: Maurycy z kl. 3a, Mateusz, Paulina i Magdalena z kl. 3b. III miejsce uzyskała Alicja z kl. 3a, natomiast V miejsce – Joanna także z klasy 3a.

W konkursie Galileo IV miejsce zdobyła Alicja, V miejsce – Maurycy.

Matematyka wcale nie jest straszna!

Zdjęcia