Jesteśmy w NEOS

Jesteśmy w NEOS

Willkommen! Isten hozta! Bienvenue! Serdecznie Państwa witamy! Benvenito! Tervetulotoivomus! Bienvenido!- tak brzmią powitania, kiedy w jakimś zakątku Europy spotykają się członkowie NEOS (SIEĆ SZKÓŁ Zorientowanych na Europę), żeby wspólnie pracować w zespołach międzynarodowych. Pierwsze spotkanie projektowe członków NEOS odbyło się w 2001 roku.

Od tego czasu raz w roku spotykają się członkowie NEOS, nauczyciele z wielu krajów, żeby wymienić się własnymi doświadczeniami oraz żeby wspólnie pracować w zespołach projektowych.

Podczas drugiego takiego spotkania w trakcie roku w projekcie biorą udział czterej uczniowie z każdej uczestniczącej w procesie szkoły i towarzyszący im nauczyciel. W międzynarodowych grupach przygotowują wspólnie prezentacje na różne tematy europejskie. Te prezentacje przedstawiane są podczas uroczystego zakończenia spotkania. Językiem spotkań jest język angielski.

Dzięki temu uczniowie mogą w praktyce wykorzystać swoją znajomość języka. Dodatkowo mieszkają oni u zaprzyjaźnionych rodzin i w ten sposób poznają lepiej kulturę i zwyczaje danego kraju.

Nasza szkoła, która jest oficjalnym członkiem NEOS brała udział w takich warsztatach wiosną 2017 roku, Takie inicjatywy wymagają zawsze dużego zaangażowania ze strony nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

Dla większości z nich udział w takich warsztatach jest jednym z najwspanialszych wspomnień i doświadczeń z czasów szkolnych.